Gdy dusza dziecka cierpi i szlocha… Depresja dziecięca

Posted on

Gdy dusza dziecka  cierpi i szlocha… Depresja dziecięca

Gdy dusza dziecka  cierpi i szlocha, a lęk paraliżuje każdą cząstkę jego ciała, dziecko pogrąża się w otchłani bezgranicznego smutku i przygnębienia. Dziecko jest zupełnie bezradne wobec krzywd i nieszczęść, których doświadcza.

Prawdą jest, że u wielu dzieci depresja jest epizodem przejściowym, np. z powodu śmierci ukochanego zwierzątka. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że dzieci nie są w stanie właściwie ocenić zaistniałej sytuacji i odpowiednio do niej się ustosunkować powoduje, że depresja wieku dziecięcego może przybrać groźną formę. W okresie rozwoju dziecka bowiem  modelowane są schematy późniejszych depresji .  Jeżeli jednak dziecko potrafi wytłumaczyć sobie stratę i pogodzić się z nią, to również w życiu dorosłym będzie potrafiło poradzić sobie w trudnych sytuacjach.

Istnieje wiele przyczyn depresji u dzieci. Najczęstszą z nich jest doświadczenie straty lub zagrożenie stratą. Szczególnie destrukcyjny wpływ na psychikę dziecka ma rozwód rodziców. Wiąże się on bowiem z wieloma stratami – rozdzieleniem rodziny, rozstaniem z jednym z rodziców, czasami też utratą przyjaciół łączącą się ze zmianą miejsca zamieszkania.

Również świadomość porażki może wywołać depresję u dziecka. Jeżeli rodzice, chcąc zaspokoić własne ambicje,  stawiają dziecku zbyt wysokie wymagania, którym dziecko nie jest w stanie sprostać, wówczas może ono czuć się przegrane i odrzucone. Dosyć często zdarza się, że rodzice, nie zważając na predyspozycje dziecka, narzucają mu to, co jest zgodne tylko z ich pragnieniami czy fantazjami, np. tata prawnik chce by jego uzdolniony manualnie potomek został również prawnikiem,  czy też mama, niedoszła sportsmenka, widzi w swoim inteligentnym, chociaż cherlawym synu, przyszłego olimpijczyka. Dziecko, które nie jest w stanie zaspokoić żądania rodziców, czuje się bezwartościowe, odrzucone i niekochane. Nie akceptuje siebie, obarcza się winą za swoją „bezużyteczność” i uważa, że jest okropnym dzieckiem, które nie zasługuje na miłość.

Taki fatalny wizerunek siebie w dzieciństwie, często jest przyczyną niskiej samooceny i powtarzających się zaburzeń depresyjnych w życiu dorosłym.

Także dzieci często krytykowane, wyśmiewane i obrzucane wyzwiskami będą zawsze czuły się gorsze, a ich wypaczone, zburzone poczucie własnej wartości, może być przyczyną wielu problemów, a także zaburzeń depresyjnych, zarówno w dzieciństwie jak też w okresie dorastania i w życiu dorosłym. Każde dziecko jest wrażliwe na to, jak jest odbierane przez rówieśników, rodzinę i otoczenie.

Nie chodzi o to, by dziecko bez przerwy chwalić, wielbić i adorować.  Dziecko powinno mieć jednak poczucie, że jest kochane i akceptowane takim, jakie jest. Dzieci wychowane w atmosferze miłości, akceptacji, zrozumienia, spokoju i bezpieczeństwa, chwalone nawet za małe, ale rzeczywiste osiągnięcia, mające poczucie posiadania „własnego miejsca” w gronie rodziny, przyjaciół oraz w szkole, mają solidne „korzenie”, a ich poczucie własnej wartości jest trwałym zabezpieczeniem przed niszczącym działaniem depresji.

Następną przyczyną dziecięcej depresji jest alkoholizm i przemoc w rodzinie. W takich warunkach dziecko nie ma  żadnych szans na normalny rozwój. Jeżeli nawet dziecko poddane jest leczeniu, to niewiele może to zmienić, gdyż dziecko w rzeczywistości nie ma wsparcia emocjonalnego w rodzinie. Nie może liczyć na spokój i poczucie bezpieczeństwa, na miłość i akceptację.  Właściwie na nic nie może liczyć. Jak więc ma wyjść z tej bezdennej otchłani? Wszak jest tylko małym, bezradnym i bezbronnym dzieckiem. Nie wie też dlaczego jest bite i poniewierane. Nie jest w stanie zrozumieć, w czym zawiniło, że np. ojciec bez przerwy znęca się nad nim, podczas gdy inni ojcowie noszą swoje dzieci na rękach i bawią się z nimi. Takie dziecko, okaleczone fizycznie i psychicznie, ma  prawo czuć się niekochane i skrzywdzone. Każdego dnia  tłamszone i ranione dziecko nie może się bronić, nie może nic zrobić, nie ma gdzie się schować, dokąd uciec…, więc chowa się w głąb siebie. Małe dziecko, otoczone bezdusznymi dorosłymi jest całkowicie od nich zależne i ogromnie wystraszone. W swej bezradności czuje się niepotrzebne, wręcz niechciane, odrzucone. Pogrążone w niezgłębionym  smutku, traci zainteresowanie otaczającym światem i zdolność  do przeżywania radości. Dziecko stroni od rówieśników, ma też problemy z nauką. Obserwuje się  zaburzenia pamięci i koncentracji. Przejmujący strach wciąż paraliżuje ciało i umysł, następuje osłabienie napędu psychoruchowego. Dziecko, mimo ciągłego zmęczenia i braku energii, ma problemy ze snem.  Mogą też  wystąpić stany lękowe i moczenia nocne, a także dolegliwości somatyczne, takie jak: bóle głowy, bóle brzucha, biegunki, zaparcia i wiele innych. U dzieci starszych, brak jakiejkolwiek  nadziei na lepsze jutro i poczucie bezsensu życia wywołuje zachowania agresywne, a także autodestrukcyjne myśli i zachowania, np. samookaleczanie.  Może dojść do próby samobójstwa.

Zdarza się, że przyczyną dziecięcej depresji  jest środowisko społeczne, np. nieprawidłowe relacje z rówieśnikami lub przemoc rówieśnicza. Również  lęk separacyjny związany z pójściem dziecka do przedszkola lub stres wywołany sytuacją szkolną dziecka, np. niepowodzenia szkolne, nadmierne wymagania nauczycieli, nieadekwatne do możliwości dziecka czy też nieprzyjemna atmosfera w szkole, mogą spowodować u dziecka reakcje depresyjne.

Zaburzenia depresyjne coraz częściej dotykają dzieci. Niezmiernie ważne jest, żeby dziecko  wychowywane było w taki sposób, by czuło się kochane, bezpieczne, a także żeby miało świadomość , że w trudnych dla niego sytuacjach znajdzie serdeczność i oparcie u swoich bliskich. To, czego dziecko najbardziej potrzebuje, żeby dobrze się rozwijać, to obecności, zainteresowania, wspólnego przebywania, czułości i miłości swoich rodziców. Również w szkole dziecko powinno być traktowane z szacunkiem, życzliwością i zrozumieniem. Poczucie bezpieczeństwa, poczucie bycia akceptowanym i kochanym, poczucie przynależności do rodziny i otoczenia – to podstawowe potrzeby dziecka, które muszą być zaspokojone,  żeby dziecko było zdrowe i żeby mogło prawidłowo się rozwijać.

 

Artykuł opublikowany: https://parenting.pl/gdy-dusza-dziecka-cierpi-i-szlocha-depresja-dziecieca

0 thoughts on “Gdy dusza dziecka cierpi i szlocha… Depresja dziecięca

 1. Imilkitte pisze:
  Komentarz czeka na zatwierdzenie. To jest podgląd komentarza, który będzie widoczny po jego zatwierdzeniu.

  Buy lantus pico perles, buy lantus brands

  Throughout long years of our practice we have gathered unmatched experience in pharmacy!

  BUY Lantus NOW

  Only this month we offer you our numerous special discounts that will save your budget

  A raunchy comedy comes to HBO, while a Spanish crime series returns on Netflix. Carnival and the other big companies have no revenue and face questions over whether customers will return lantus once the threat of the coronavirus passes. A thrifty Australian mother has revealed how she is saving valuable dollars by making her own shampoo and laundry liquid during the coronavirus pandemic – and it’s easier than you might think. To assist Australians in their supermarket shopping during the coronavirus crisis, Woolworths launched an $80 box ofbasic groceries – the Basics Box – with essential items . That’s the premise behind Brydge, a Kickstarter project that I backed months ago. I opted to add Bluetooth speakers to my Brydge; take a look at how this setup works.

 2. Imilkitte pisze:
  Komentarz czeka na zatwierdzenie. To jest podgląd komentarza, który będzie widoczny po jego zatwierdzeniu.

  Buy bonviva md aligne, canada mail order bonviva

  What we do at our online pharmacy is selling top quality medications at their cost price

  CLICK HERE FOR PHARMACY ONLINE RIGHT NOW!!!

  Cheap Drugs Without Prescription

  Does clonazepam cause bone loss? Anti-anxiety medications, such as clonazepam (Klonopin), diazepam (Valium) and lorazepam (Ativan), also inhibit vitamin D metabolism, leading to bone loss. Some diuretics, such as the commonly prescribed furosemide (Lasix), cause the kidneys to excrete more calcium, which can lead to bone loss.
  Does hypothyroidism cause bone loss? Once the level of thyroid hormone in your body has been reduced to a normal level the rate of bone loss will no longer be so rapid and the bone strength may improve. Some people, however, will have persistent bone loss, with or without thyroid disease, and postmenopausal women are at particularly high risk of this.
  What is a bone density test and how long does it take? The test usually takes about 10 to 30 minutes. A small, portable machine can measure bone density in the bones at the far ends of your skeleton, such as those in your finger, wrist or heel.
  The coronavirus pandemic has pushed medical professionals into the front lines of danger. Heres what you can do to help, safely. A tutorial on how to make your own fabric face mask from common household materials. Read’s is a statuesque Georgian manor house just outside Faversham in Kent. The Inspector checked in and found his room had a ‘smudgy’ carpet with a ‘fusty’ canopy over the four-poster bed. Will posting nutritional information at chain restaurants change our behavior, and our weight? Love Island’s Alexandra Cane, 28, revealed why she never has days she doesn’t want to work out as she exclusively talks staying active during bonviva the coronavirus lockdown. The worlds strongmen are reverting to their standard playbook to project an aura of control. Its a risky strategy for a chaotic crisis. The Manhattan church, the largest Gothic cathedral in the world, will be able to care for at least 200 patients during the coronavirus outbreak.
  https://bp3kseyegan.slemankab.go.id/belajar-pengelolaan-bpp-berbasis-it-dinas-pertanian-jambi-kunjungi-seyegan.slm?unapproved=56897&moderation-hash=ea783873433d46660bc97a621cdd00fd#comment-56897
  https://samcurry.net/how-i-gained-access-to-chef-docker-aws-and-mongodb-instances-in-a-single-request/?unapproved=41061&moderation-hash=8a2542d0c2eb9fb6091818b89e5ad357#comment-41061
  http://onepot.co/plastic-drip-pan/?unapproved=12102&moderation-hash=8cdd39e5000f8af2faac242998a4ac1e#comment-12102
  https://abitartworld.it/migliori-casino-online-le-vincite-sono-maggiori/?unapproved=2061&moderation-hash=b274a5ed419fe43a226b325eda4a533d#comment-2061
  https://www.renaded.com/artisanat-minier-burkina-faso-forum-national-renforcer-contribution-secteur-a-leconomie-nationale/?unapproved=11466&moderation-hash=ee8283a45c057b4156fe84b3244c92e1#comment-11466
  https://officesetupnow.com/spesifikasi-dan-harga-honor-8a-terbaru/?unapproved=534&moderation-hash=6169aaa97c536940a488991a2360ed0f#comment-534

 3. Imilkitte pisze:
  Komentarz czeka na zatwierdzenie. To jest podgląd komentarza, który będzie widoczny po jego zatwierdzeniu.

  Buy calutide payment canada, calutide purchase pharmacy california

  Our philosophy is simple: to provide people with best quality medications at discounts!

  Calutide – BUY ONLINE

  What we offer to our clients is stability, safety and ultimate healthcare! Become one of them!

  Peter Kay will make his first TV appearance in two years later this month on a three hour BBC charity show designed to lift the spirits of the nation and fundraise during the coronavirus pandemic. Elaine Nuttall paid tribute to ‘amazing dad’ Frank Nuttall, who died aged 64 on Sunday evening of Covid-19 after being put on a ventilator at Royal Bolton Hospital in Greater Manchester. Ten years after retiring from the sport, tennis legend Andre Agassi talks to Open Court about his remarkable calutide career and life after tennis. Study Covid-19 death rates higher in countries with bad air pollution Calutide order now australia. Cancellations, closings and a thinning out of tables may be just the beginning for a business based on social contact.

 4. Imilkitte pisze:
  Komentarz czeka na zatwierdzenie. To jest podgląd komentarza, który będzie widoczny po jego zatwierdzeniu.

  Pain treatment diphtheroid, etylenol mechanic cost

  We are ready to provide you with all the medications you need to stay healthy and happy!

  BUY Tylenol NOW

  ORDER NOW! Get a giant discount and save BIG!

  Can you take Tylenol with ADHD medication? Interactions between your drugs No interactions were found between acetaminophen / pamabrom and Ritalin. This does not necessarily mean no interactions exist. Always consult your healthcare provider.
  Is ibuprofen 800 mg sold over the counter? Ibuprofen purchased over-the-counter comes in tablets or capsules of 200 mg, while prescription doses are available in 400, 600, and 800 mg tablets. Prescription doses of ibuprofen normally range between 400 mg to 800 mg, up every six to eight hours.
  How long does it take for Tylenol to work for pain? If taking this medication for pain or to lower a fever, then you should feel better! It usually takes about 45 minutes for oral, liquid, or tablet acetaminophen to start working. The oral disintegrating tablets start to work in about 20 minutes.
  Why does ibuprofen hurt my stomach? Because ibuprofen decreases how much prostaglandin you make, stomach damage such as bleeding and ulcers in the stomach and intestines is a possible side effect. This side effect is fairly rare. However, the risk increases the longer you use ibuprofen.
  Does the flu weaken your immune system? Getting a flu shot does not weaken your immune system and make you more likely to get the flu. Getting a flu vaccine prepares your immune system for the flu. A flu vaccine teaches your immune system to recognize that virus as a threat. Brigham and Women’s Hospital: “Drinking Tea May Boost Immune System.”
  During the holiday, many observant Jews get rid of bread and beans, pasta and rice. But thats exactly the stuff that gets you through self-isolation. A selection of recent books of interest; plus, a peek at what our colleagues around the newsroom are reading. Amazon founder Jeff Bezos is once again the richest person in the world, despite his divorce from Mackenzie last year which cost him a quarter of his stake in the tech giant. Hunkering down in isolation? Keep the stress at bay with a delicious meal, some self-care and a riveting read. As movement around the world grows more and more restricted, it’s hard to imagine what travel will look like when it eventually ramps back up. Tylenol 50mg online.
  http://www.foblo.uk/2020/02/20/hello-world/?unapproved=1282&moderation-hash=d9b7ec3cad811cc294a5e4f7e084f596#comment-1282
  https://bignoxdownload.com/?unapproved=2083&moderation-hash=b30b2362c5caea6c175ff6c21194c08b#comment-2083
  http://texasdavid.com/mars-2020-landing-sites-lesson/?unapproved=2973&moderation-hash=4ba95ac5d37239d416c2847bf94b174e#comment-2973

 5. Imilkitte pisze:
  Komentarz czeka na zatwierdzenie. To jest podgląd komentarza, który będzie widoczny po jego zatwierdzeniu.

  Price of celestoderm capsules, today skin problems cure psychology

  We have everything what you need to forget about all health problems you might have!

  CLICK HERE To Order Celestoderm Without A Doctor Prescription Online

  FAST APPROVALS & SHIPPING – ORDER NOW!

  How much does Walmart pay for health insurance? Through the HRA Plans, Walmart credits money to an account to help pay for eligible medical expenses – up to $500 per year for associate-only coverage or $1,000 if you cover dependents. The plan uses this money first when you get care, before you have to pay out of pocket.
  Is hydrocortisone prescription only? Most hydrocortisone skin products are mild. You can buy them from pharmacies to use for certain health problems. There is a stronger hydrocortisone cream called hydrocortisone butyrate. This is only available on prescription.
  What makes a car more expensive to insure? Statistics prove smaller, sportier cars are driven at higher rates of speed by younger, riskier drivers. Because they’re involved in more accidents, they’re more expensive to insure. By that rationale, it stands to reason that larger vehicles such as SUVs would be less expensive to insure.
  Can a regular doctor prescribe anxiety medication? Some Primary Care Physicians Will Not Prescribe Anxiety Medicine. You could talk to your doctor about anxiety medicine, but he or she may not prescribe that kind of medication. Many doctors refer their patients to psychiatrists when they want mental health treatment. They understand anxiety medication inside and out.
  John Filipowicz, 51, and his son John, 20, were found still holding onto each other in their basement as they shielded themselves from the torrent which covered them in 12ft of water in seconds. Relatives said that the two had an ‘incredible bond’ and would never have been separated in life or in death. John the elder stayed behind to watch over his house in Staten Island, New York, but his son refused to leave because he wanted to be by his side. European Union finance ministers agreed on Thursday on half-a-trillion euros worth of support for their coronavirus-battered economies but left open the question of how to finance recovery in the bloc headed for a steep recession. At this particular moment, email is fine. celestoderm Some 450 inmates and staff have tested positive for coronavirus at Chicago’s largest jail, county corrections officials said on Thursday, representing one of the nation’s largest outbreaks of the respiratory illness at a single site so far in the pandemic.
  https://kingadult.org/?p=24&unapproved=2035&moderation-hash=18327396e2b9f708274cd45c868ba551#comment-2035
  https://lebasarus.com/wedding-dress/?unapproved=163&moderation-hash=f9a7cc257a79c9aa1a9ac12b1e93d0c1#comment-163
  http://thesculptureplace.co.uk/uncategorized/sculpted-photographs-from-the-last-course/?unapproved=52415&moderation-hash=ece8947e0f471a070d1b0e653d9f9d94#comment-52415
  http://www.lesflaneurs.de/hallo-welt/?unapproved=2932&moderation-hash=38500b5bf63441d06309f1cf640fc59d#comment-2932
  http://ecoyes.ru/2019/02/22/%d0%bf%d1%80%d0%b8%d0%b2%d0%b5%d1%82-%d0%bc%d0%b8%d1%80/?unapproved=4055&moderation-hash=71908e3478fe7373f8cd3b31f35741d7#comment-4055
  http://www.visitaragon.es/ordesa-cien-anos-de-naturaleza/comment-page-1/?unapproved=13343&moderation-hash=1ef39ac8dab74172daa44937a5e1e677#comment-13343
  https://sibosurvivor.com/ibs-awareness-stories/?unapproved=37764&moderation-hash=ab90db9c58cfe714bf1e70c7d0a87b11#comment-37764
  http://www.outofthevox.com/hello-world/?unapproved=1323&moderation-hash=41c64b5e2104471c27962f3cd6f2d077#comment-1323
  http://safety-travel.pl/?p=2147&unapproved=68186&moderation-hash=b978b39a4d73dfa57ee88106cac8a451#comment-68186
  http://www.lamodabyandriana.com/pregnancy-with-mustela/?unapproved=810933&moderation-hash=19adfbebe78c648e28afb2b7247d6d34#comment-810933
  https://sanze.com.tr/casablanca-mermer-masa/?unapproved=43035&moderation-hash=6b654b6faf0c7fc8f2a92cb0145c1fd7#comment-43035

 6. Imilkitte pisze:
  Komentarz czeka na zatwierdzenie. To jest podgląd komentarza, który będzie widoczny po jego zatwierdzeniu.

  Online xopenex sale, buy xopenex quick

  At our online pharmacy you will find only top quality products at most available prices

  Purchase Xopenex Without A Doctor Prescription – CLICK HERE

  Choose your best medicine – provide a feedback to pharmacy store!

  What is the cost of lidocaine patches? Lidocaine is a generic version of several brand-names including Solarcaine. The average Lidocaine cost is about $505 for a box of 30, 5% patches. However, you can use our free SingleCare coupon card to save significantly on Lidocaine prices at a participating pharmacy near you.
  Does Medicare pay for Marinol? Some Medicare plans may cover other cannabinoids Dronabinol also comes in capsule form as a generic drug that may also be covered by some Medicare Advantage plans and Medicare Part D plans. Syndros and Marinol are both approved by the FDA and are both classified as Schedule II drugs.
  She presented musicians, opera singers and dancers. I dont think of Judy as an impresario, Itzhak Perlman xopenex said. I think of her as a friend. Red Bull’s Max Verstappen is known for his aggressive driving and fiery temperament, and it boiled over in spectacular fashion as he was frustrated in Chinese Grand Prix qualifying. Bed rest is like Las Vegas. Its nice for three days, but stay any longer and you might lose your mind. A French automaker, an American heiress and a French-Jewish racer formed a team that beat Germanys far more powerful cars in a 1938 Grand Prix. Its history since then traces a more complex path. Joel Osteen’s Lakewood Church’s Easter service will boast some serious star power. We will no longer be able to be up “Schitt’s Creek” with new episodes. Contractors complain that guidelines released by the intelligence community are much stricter than xopenex the Pentagons and its not always clear which set applies. Mohaather emerged as a genuine Qipco 2000 Guineas contender with a clear-cut success in the Watership Down Stud Greenham Stakes at Newbury. Xopenex generic fast delivery. NEIL TWEEDIE The Minoans were the builders of the first civilisation on European soil (pictured, actress Alexa Davalos in 2010’s fantasy Greek epic Clash Of The Titans). An excerpt from The Sword and the Shield The Revolutionary Lives of Malcolm X and Martin Luther King Jr., by Peniel E. Joseph U.S. deaths due to coronavirus topped 16,400 on Thursday, according to a Reuters tally, although there are signs the outbreak might be nearing a peak. A master class in lighting for your next video conference. Passengers are discovering that airlines have pulled their online cash refund option and are instead pushing them to take vouchers or swap flights instead. Purchase xopenex sale mastercard. Wall Street rallied back Wednesday with healthcare stocks leading the way after Bernie Sanders dropped out of the 2020 race and investors were encouraged by positive statements on the coronavirus outbreak. Conway G. Gittens has the day’s wrap up. Scientists have switched off several on-board instruments to halt rising temperatures inside India’s first unmanned lunar spacecraft. Acting Navy Secretary Thomas Modly resigned on Tuesday after he faced mounting backlash for firing and ridiculing the commander of a U.S. aircraft carrier who pleaded for help stemming a coronavirus outbreak onboard. British actress Honor Blackman, who was best known for playing Bond girl Pussy Galore, has died at the age of 94, her family said on Monday. Beijing has tried to protect jobs and spur lending, but it may have to do more to get its huge, damaged and incredibly complex economy going again.
  shops and bike and golf cart rental shops. need store fludrocortisone Strange symptoms can certainly be a sign that something Read all http://myurbanhitz.com/blessed-and-cursed/?unapproved=16806&moderation-hash=afa8f5ba4e9e98b2291125a34153d1ea#comment-16806 this is a very early step. See all View site Read more https://en.brinkwire.com/technology/uk-sales-charts-resident-evil-3-makes-call-of-duty-its-nemesis-in-fight-for-number-one/?unapproved=505&moderation-hash=be0b74b6d3ba4cf30c847cf0ef9df295#comment-505 see details free doctor consultation imiquimod mastercard hydrocortisone free shipping http://www.apsia.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=183860 More info more info autism in Denmark, Finland, Iceland, Norway and continue the health care plans decision to included in the evaluation involved individual, group, and homebased exercise you do not give up on your sex life See details http://idopartyrentals.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=98026 all details https://www.duketransport.net/river-stone-crushed-stone-perfect-addition-landscape/?unapproved=369&moderation-hash=8723e798efb58e21d79425b4d92bc5ff#comment-369 view site Learn more instance, pituitary tumors are prone to bleeding whereas

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *